אייקון המבטא הנחיית הורים

הנחיית הורים

משך זמן מפגש

טיפול נערך בין בין 45 דקות לשעה

תדירות מפגשים

בדרך כלל אחת לשבוע

עלות מפגש

350 ש"ח
כולל מע"מ

משך זמן מפגש

טיפול נערך בין בין 45 דקות לשעה

תדירות מפגשים

בדרך כלל
אחת לשבוע

עלות מפגש

350 ש"ח
כולל מע"מ

תפקיד ההורות הוא תפקיד מורכב ומאתגר, זהו תפקיד שכולל בתוכו רגשות אשם ובושה, כי בתפקיד ההורות יש בשלבים שונים תופעות שבהן ההורה מרגיש מבוכה ובלבול, עייפות, אובדן שליטה ושחיקה, ועל פי רוב התופעות הללו אינן זוכות ללגיטימציה מצד ההורים.

התפקיד ההורי

לרוב אנחנו נכנסים לתפקיד ההורי מבלי שנדע באמת מהן דרישות התפקיד, ובדרך כלל, אנחנו שומעים יותר על ההנאות שישנן בתפקיד ההורה אך פחות – אם בכלל – על החלק בתפקיד ההורי שבו אנחנו גם נרגיש שחוקים ועייפים, נבוכים ומבולבלים, כועסים ואולי גם מאבדים שליטה.

הפער הזה בין האידיאל ההורי לבין המציאות ההורית מביא בכנפיו באופן טבעי רגשות ותחושות אשם כאילו אנחנו לא הורים טובים באמת, ואולי אנחנו לא ממש ממלאים את התפקיד ההורי שלנו כמו שצריך.

הרגשות הללו לא תורמים לחוויית ההורות שלנו, הם אינם תורמים לתחושת הביטחון שהורים משרים על ילדיהם, והמשימה ההורית נעשית קשה שבעתיים.

הנחיית הורים

כשאתם מרגישים שהדברים יוצאים משליטה, כשאתם מרגישים שאתם מתקשים בתפקיד ההורי שלכם, קודם כל עליכם לדעת שאתם לא היחידים. הורים רבים מאוד בעידן המודרני מרגישים שהם נכשלים בתפקידם, הורים רבים מתקשים לראות את עצמם כהורים טובים, והורים רבים מנסים למצוא פתרון, בין היתר על ידי פנייה לגורמים חיצוניים כמו מנחי הורים ומטפלים משפחתיים.

בהנחיית הורים נחשפים ההורים לסוגיות מתחומי החינוך, גידול ילדים וטיפוח אווירה משפחתית נוחה ונעימה. הורים המגיעים למפגשי הנחייה מתמודדים עם שאלות ותהיות על הדרכים להיענות לצרכים פסיכולוגיים, רגשיים, התנהגותיים וחברתיים של ילדיהם. הם מבקשים לפתור קונפליקטים בתוך המערך המשפחתי, והתנגשויות בין הצורך להשקעת אנרגיה בשאיפותיהם המקצועיות לבין מחויבותם ההורית.

 

תמונה של הורים וילדים

מתי פונים להנחיית הורים?

  • כאשר ההורים מרגישים תחושות תסכול או של כישלון עם תפקודם. 
  • כשהורים מרגישים שהסמכות ההורית שלהם נפגעה.
  • במצבים של שינויים במשפחה כמו גירושין, נישואין שניים, משבר נפשי של אחד מבני הזוג, התמודדות עם אובדן, ועוד שינויים שמשפיעים על תחושת היציבות של הילדים. 
  • כשההורים מרגישים שמשהו אינו כשורה עם הילד
  •  כדאי לפנות להנחיית הורית כהכנה להורות או כטיפול מונע על מנת לא להגיע למצבים מורכבים יותר. מומלץ להגיע להנחיה לפני שהבעיות והקשיים מבצבצים או כשהם ברמה נמוכה יחסית וההורים אינם מותשים וחסרי אונים.  

כדאי לשים לב

אם החלטתם לפנות לגורמים חיצוניים כדאי שתדעו שהפנייה הזאת לעתים עלולה לגרום לכם ערעור ובלבול גדולים יותר, משום שאתם עלולים לשמוע שאתם אשמים בכל בעיות הילדים שלכם, וגם בגלל שיתכן ותשמעו כמה אתם לא עומדים בסטנדרטים הגבוהים של הורות לפי הספר.

חשוב מאוד שתדעו, שיש גישות שונות ומגוונות לחינוך ילדים. חשוב מאוד שתדעו שאין סוג אחד של הורות ואין סוג אחד של משפחה.

אם אתם פונים לגורם חיצוני שידריך ויכוון אתכם, תמצאו את האדם שיאפשר לכם לשמור על כבודכם העצמי, שיעזור לכם לחזק את סמכותכם ומעמדכם כהורים קודם כל בעיני עצמכם, תמצאו את האדם שיעזור לכם להבין שהורים מושלמים הם הורים שמצליחים לקבל שהם לא מושלמים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

עוד שאלות על הנחיית הורים...

הנחיית הורים יכולה להיעשות באופן דידקטי ותכליתי, היא תהיה מכוונת לאפיון דפוסי ההתנהגות של ההורים, והקניית מודעות גדולה יותר להתנהלות מול הילד. לעומת טיפול בגישות השונות שמתייחס לעולמו הפנימי של הילד, ולמערכת הקשרים והמעגלים הרחבים יותר שבתוכם הוא מתנהל, כשהחלק הפסיכו-חינוכי הוא קיים בחלקים מסוימים, אך הוא מרכיב אחד בין מערכת מרכיבים מורכבת יותר. 

ילדים משנים את דפוסי התנהגותם כאשר הורים משנים את התנהלותם, ההורים והילדים לא צריכים להשתנות אלא "לרקוד" בצורה שונה, הם רק צריכים להיות מודעים יותר לאופן שבו הם מביאים את עצמם ולאופן שבו ילדיהם מגיבים להם, ובכך הם ילמדו להביא את עצמם באופנים מגוונים ויעילים יותר. הורים רבים שפנו להנחיה הורית הגדילו את מודעותם להתנהגותם, וברגע ששינו את ההתנהלות מול הילדים, הם גילוי שינוי מהיר מהצפוי בהתנהלותם של הילדים. 

מאוד נקווה שלא! במהלך ההנחיה נרצה שהילדים יידעו להתמודד עם סיטואציות משפחתיות, יפתחו את האינטליגנציה הרגשית שלהם, יהיו מסוגלים לקבל סמכות וגבולות, יחד עם זאת, נרצה שהם גם יבטאו את עצמאותם ועצמיותם, נרצה לאפשר להם להביע זאת במקביל להצבת גבולות וסמכות הורית, במהלך תהליך ההנחיה נשאף לאיזון בין הצורך בגבולות לילד לבין הצורך בפיתוח עצמאותו של הילד. כמובן מלאכת האיזון מושפעת מגיל הילד, ומהשונות הבסיסית בין הילדים. 

הילדים אינם מעורבים במפגשי ההנחיה. ההנחיה מיועדת להורים שמביאים את עצמם לתהליך באופן חופשי, מתוך הבנה שיש בידם כוח לשינוי. 

בוודאי, זהו גם אמצעי מומלץ מאוד שעוזר רבות. היתרון בהנחיה הורית נמצא בכך שהוא מכוון באופן ספציפי למשפחה המסוימת, מנחה ההורים לומד את אפיוניהם המיוחדים של ההורים ומכוון אותם בהתאם לכך. זאת ועוד, תהליך ההנחיה מלווה את ההורים ביישום הדברים ובוחן יחד אתם את הקשיים והכשלים המונעים יישום, וביחד לומדים להתגבר עליהם במהלך התהליך. 

כדאי לדעת

באתר תרפינט תוכלו לקרוא מאמרים ולצפות בקטעי וידאו מקצועיים בתחום ההורות, כמו"כ תוכלו לשלוח שאלות בנושאים אלו לצוות המומחים שיכוונו אתכם בתהיותיכם

לחצו למעבר למגזין תרפינט > 

לוגו הרב שלום אביחי כהן

להשארת הודעה לקביעת פגישה > 054-2504620 / 055-6680200
פקס אישי: 077-3180645 מייל אישי: ac@therapynet.co.il  ליצירת קשר בענייני האתר יש לשלוח מייל למשרד תרפינט: office@therapynet.co.il

© כל הזכויות שמורות
לרב שלום אביחי כהן
עיצוב ובניית האתר MODEL

השארת תגובה