אייקון המבטא טיפול זוגי

הטיפול הזוגי​

משך זמן מפגש

טיפול נערך בין בין 45 דקות לשעה

תדירות מפגשים

בדרך כלל אחת לשבוע

עלות מפגש

350 ש"ח
כולל מע"מ

משך זמן מפגש

טיפול נערך בין בין 45 דקות לשעה

תדירות מפגשים

בדרך כלל
אחת לשבוע

עלות מפגש

350 ש"ח
כולל מע"מ

טיפול זוגי הוא חלק מתחום הפסיכותרפיה, ומסייע לבני זוג לעבוד על הקשר ביניהם. הקשר הזוגי הוא קשר אינטנסיבי ומורכב, יש בו עליות ומורדות, ונפגשים בתוכו עולמות שונים ומגוונים שמתחברים למרות ובעקבות הניגודים וההתנגשויות ביניהם. לא בכדי בעולם המערבי של העידן הנוכחי שיעורי הגירושין גבוהים ועולים בהתמדה.

יחד עם זאת, עדיין נישואין והקמת משפחה נתפסים בעיני רוב האנשים כמשימה מרכזית וחשובה בהתפתחות חיי האדם, ולשם מימושה מושקעים מאמצים רבים נפשיים כלכליים ואחרים. 

ישנן השפעות רבות על התפתחותה של מערכת זוגית. גורמים אישיים של כל אחד מבני הזוג משחקים תפקיד חשוב לצד גורמים ומרכיבים שבני הזוג מכניסים ויוצרים יחד בתוך המערכת הזוגית, ישנם חלקים הקשורים לחוויות ילדיות וחלקים הקשורים למודלים הוריים ואחרים, וכל אלו חוברים לתמונת פסיפס אחת שמפיקה במקרים מסוימים חוויה זוגית של שביעות רצון ויציבות בנישואים, ובמקרים רבים אחרים חוסר שביעות רצון והעדר יציבות וביטחון בתוך הקשר.  

הטיפול הזוגי נועד לברר את החלקים הללו, להבין את המטען האישי והריקוד הזוגי שגורם לבני הזוג לחיות ולהנציח מערכת נישואין מעיקה או חסרת חיות ושביעות רצון. כשאנשים מגיעים לטיפול זוגיהם עוברים חוויה שמחברת אותם בראש ובראשונה לעצמם, לבחירות שלהם, לפצעי העבר שלהם שמכוונים אותם ומנהיגים את התנהלותם בהווה. מתוך מחויבות, בירור, הבנה וקשר טיפולי הם מצליחים להבין את מה שמניע אותם כזוג, את הריקוד ההדדי, התפקידים והאינטראקציה הבסיסית שמולידה אינספור סיפורים, דרמות, היתקלויות, ומעגלים שליליים. 

המטפל הזוגי הוא אדם בעל הכשרה קלינית רחבה ומבוססת מחקר, הוא בעל ידע ומקצועיות אך בעיקר עובר בעצמו תהליכי הדרכה וטיפול המסייעים לו להצטרף לזוג כמשולש זמני המאפשר לכל אחד מהם ולשניהם יחד להדהד את עולמם הפנימי, ובכך ליצור את המסלול הנכון יותר למערכת הנישואין הספציפית והמיוחדת שלהם. 

במהלך הטיפול ישאף המטפל שבני הזוג יהיו בעמדה נפשית בוגרת יותר, ובמקביל בני הזוג ירכשו כלים מעשיים להתמודדות יומיומית שיעלו את סיכוייהם של השניים לחיות מתוך שביעות רצון ויציבות גדולים יותר. 

לב צומח

 עלינו להעמיד את עצמנו בעמדת הקשבה משקפת, זוהי הקשבה שמשתמשת בכלי השיקוף על מנת להבין את המתרחש בעולמו של הדובר

מתי פונים לטיפול זוגי?

  • זוגות פונים לטיפול זוגי בגלל סיבות רבות ומגוונות.
  • זוגות מגיעים לטיפול בגלל שהמריבות שלהם מלוות בפוגענות רבה, באלימות מילולית ולעתים אף פיזית של צד אחד או של שני הצדדים.
  • אחרים מגיעים כי הם לא מצליחים לפתור חילוקי דעות ביניהם; כי יש נוקשות של אחד הצדדים או של שניהם; כי אין חוויה של צמיחה ופריחה, וגם בגלל שיש הרגשה שהצד השני נאטם רגשית או מתפרץ ופורץ גבולות.
  • זוגות יגיעו בגלל בעיות שקשורות למשפחות המוצא של הצדדים; בגלל שאין שיתוף; או כשהם מרגישים שאין הערכה לאישיותם ולהשקעתם בקשר ובמשפחה.
  • זוגות מגיעים גם כאשר הם חווים שמשהו בקשר מאוד מצומצם מבחינה רגשית – או שעולים רגשות לא עמוקים או שבכלל אין מקום בקשר הזה להעלאת רגשות. הזוגות הללו עשויים להגיע ולומר שהם לא רבים בכלל, ויש אווירה שקטה, שקטה אך בפנים משהו חסר, משהו לא חי, אולי אפילו מת מבחינה רגשית. הזוגות הללו יכולים להיכנס לתהליך כשהם מחויכים האחד כלפי השני, הם שומרים האחד על כבודו של האחר, נזהרים שלא לפגוע, שלא להיתפס באופן שלילי, אבל ההרגשה הפנימית היא של ריחוק גדול, ריחוק שיבוא לידי ביטוי בחייהם בצורות רבות ולעתים מאוד לא נעימות ברמה האישית וברמה הזוגית.
  • אנשים פונים לטיפול זוגי גם כאשר הם עדיין לא נשואים ומבקשים לבדוק את הקשר ביניהם, ולעמוד על האתגרים המיוחדים לזוגיות שלהם.
  • אחרים פונים כאשר הם לקראת פרק ב ובמהלכו, יש שיגיעו רגע לפני הגט, הם ירצו לדעת כי אכן לאחר הניסיונות הרבים שניסו בעצמם ולא פעם בעזרת גורמים חיצוניים – המסקנה היחידה היא שהם צריכים להתגרש, או שמא יש להם סיכוי נוסף.
  • לא פעם זוגות יגיעו רגע או שניים ואולי תקופת מה לאחר הגירושין על מנת לבחון חזרה לחיים משותפים בשלב כזה או אחר.
  • בכל מקרה, בני הזוג מכניסים את המטפל כמשולש חיצוני על מנת לבחון את דרכם, לחדד את הבחירות שלהם ואת האפשרויות העומדות בפניהם, זהו בהחלט תהליך מאתגר ורב משמעות.

 

מה קורה בטיפול הזוגי?

בתחילה בני הזוג מגיעים לפגישה שנקראת פגישת אינטק. זוהי פגישת אבחון מפת הזוגיות שבה המטפל בוחן בעזרת בני הזוג את הדינמיקות המערכתיות, את דפוסי הקשר והתקשורת, הוא מזהה כוחות חיוביים וסגוליים של הזוג כזוג ואת כוחותיו האישיים של כל אחד מהם. במהלך המפגש והתהליך נבחנים משולשים – אלו הם גורמים מחוץ לדיאדה הזוגית כמו למשל: ילדים, הורים, קרובים, חברים ועוד, שמשפיעים בצורות שונות על בני הזוג והמשפחה. ובסוף מפגש האינטק, כאשר בני הזוג והמטפל מתכוונים להיכנס לתהליך הזוגי ולהוביל תהליכי שינוי, פורס המטפל את האסטרטגיה הטיפולית בפני בני הזוג, אסטרטגיה שתכוון באופן כללי את הטיפול. מכאן ואילך המפגשים יהיו מפגשים זוגיים, המטפל יפגוש בדרך כלל פעם בשבוע את שני בני הזוג יחד, אך לעתים הוא ירצה להיפגש עם כל אחד ואחד מהם בפגישה נפרדת, שבה יבחנו דברים הקשורים לעולמו האישי של בן הזוג שאיתו המטפל נפגש, מתוך הבנה שבחינה זו תתרום בצורות שונות להתנהלות הזוגית. 

במהלך התהליך הזה, נבחנים צרכים נפשיים של הגבר והאישה, אופני מימושן וההתנגשויות בתוך המערכת, נבנית פלטפורמה רגשית, נפשית וזוגית, על מנת לאפשר ליצוק על גבה תכנים של שינוי חשיבה ודפוסי התנהגות. העבודה נעשית בחשיבה מורכבת ובהתנהגות פשוטה, זוהי עבודה שמשתנה מאדם לאדם ומזוג לזוג, כי הטיפול הזוגי מחדד את ההבנה שאנשים שונים זה מזה וכשם שאין תבנית אחת זהה בין אדם לאדם, כך אין תבנית זוגית אחת שהכל צריכים לשאוף אליה. כמו בהבדלים בין אנשים כך בהבדלים בין זוגות, לכל זוג יש את נקודות האיזון שלו, ואת הגורמים שמפרים את האיזון המיוחד להם, המטפל עוזר לבני הזוג להגיע אל נקודת האיזון שתאפשר לבני הזוג לעלות את סיכוייהם לנישואין יציבים ומשביעי רצון יותר. 

חשוב לומר כאן, שמטפל זוגי לעולם לא ממליץ לזוג להתגרש או להישאר יחד. מטפל זוגי, מאפשר בחינה של הקשר, הוא מאפשר לאנשים להתבונן ולהבין את ציפיותיהם ושאיפותיהם ועוזר להם במקום שהם מבקשים שהוא יעזור להם. מטפל זוגי מאפשר מבט רחב יותר על התהליכים בקשר, הוא יעזור לבני הזוג לרכוש כלים חדשים להתמודדות במצבי כשל ומצבים של תקיעות. הוא יכול לכוון, להאיר נקודות שיש לתת עליהם את הדעת, לעזור לבני הזוג בתהליך אך לא להיות במקומם, לא להחליט במקומם ולא לקבל אחריות על נישואיהם במקום בני הזוג.

מהם שיעורי ההצלחה בטיפול הזוגי?

מחקרים עדכניים מלמדים שבין 60 ל-75% משיעור הזוגות המגיעים לטיפול זוגי מדווחים על שיפור ניכר ומשמעותי בנישואין שלהם, ומדווחים שההרגשה לאחר התהליך הזוגי שהם נמצאים במקום טוב, יציב ומספק יותר בקשר. יחד עם זאת, חשוב להזכיר לצד הצורך שהמטפל יהיה מקצועי, את החשיבות המכרעת בהתגייסותם של בני הזוג לשיתוף פעולה בתהליך. כאן קיים קונצנזוס בין כל החוקרים, שזוגות שטופלו בשיתוף פעולה של שני בני הזוג שביעות הרצון שלהם מהנישואין עלתה משמעותית בהשוואה לזוגות שלא טופלו כלל. 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

עוד שאלות על טיפול זוגי...

המעניין הוא, שדווקא אנשים בריאים פונים יותר לטיפול. אנשים זקוקים למידה של מודעות והכרה בקשייהם לצד ההבנה שכולנו חווים קשיים ומתמודדים עם בעיות במהלך החיים. ככל שאנשים בוגרים יותר, בעלי מודעות יותר, הם פונים יותר לטיפול. אנשים רבים שמאוד נזקקים לטיפול, אך אינם מספיק מבינים ומודעים למצבם, אינם פונים לטיפול. חשוב לומר, שמטפלים מומחים ככל שיהיו אינם מוותרים על תהליכי טיפול בעצמם.

טיפול זוגי ממוצע בגישה קצרת מועד נע בין 10-17 מפגשים. יחד עם זאת, משכי זמן הטיפול משתנים מאוד מזוג לזוג, וגם כאן התשובה הנכונה יותר היא שכל מקרה לגופו. חשוב כאן לציין, שמטפל שרואה שהתהליך לא מתקדם אמור לעצור, לברר, לראות אם יש סיבה שאפשר להתגבר עליה ולייעל את התהליך. במקרים שהוא מבין שזה לא מתקדם, הוא עוצר תהליך. גם בני הזוג צריכים להרגיש שהתהליך מתקדם ועוזר להם, ואם הם מרגישים או אחד מהם מרגיש שמשהו לא מתקדם, יש לעצור, להעלות את זה בפני המטפל, ולברר את העניין.

המעורבים בטיפול הזוגי הם רק בני הזוג ולא הילדים. אמנם הילדים משפיעים ומושפעים בדרך כלל מהמצב הזוגי, אך יתכנו גם בעיות אצל הילדים כאשר ההורים ירגישו שהזוגיות שלהם במצב מצוין. ישנו טיפול שמשלב הורים וילדיהם, זהו הטיפול המשפחתי שנעשה באופן שונה מהטיפול הזוגי מבחינת מוקדי הטיפול הדומיננטיים.

זה נקבע בכל מקרה לגופו. יחד עם זאת, בדרך כלל הטיפול הזוגי מתרחש כאשר שני בני הזוג מגיעים לכל המפגשים, למעט מפגש אחד עם כל אחד מבני הזוג בנפרד, שבו המטפל לומד על כל אחד מבני הזוג דברים שקשורים יותר לעולמו האישי שקשורים באופן כזה או אחר למערכת הזוגית. אבל שוב, הדבר תלוי במקרה עצמו וגם בגישה הטיפולית.

טיפול זוגי נעשה כאשר שני בני הזוג מצטרפים לתהליך. יחד עם זאת, במצבים בהם אחד מבני הזוג מסרב להצטרף, יש להבין את סיבת סירובו. לא פעם היא נובעת מניסיונות כושלים קודמים, בהם הוא חש מואשם ומבוקר בתהליך. ישנן כמובן סיבות נוספות, אך ההמלצה היא להיוועץ במטפל. בן הזוג שמוכן לעבור תהליך, יקבע מפגש שבו המטפל יחד איתו יבחן את הדברים ואת האפשרויות להעלאת הסיכוי שבן זוגו יצטרף. במקרים שזה לא הולך, זה נעשה מורכב יותר. חשוב להדגיש שזה לא בלתי אפשרי, ישנן גישות שמאפשרות עבודה מערכתית עם בן זוג אחד, זה מצריך מוטיבציה גדולה יותר כמובן מבן הזוג שמבקש להיות בתהליך, וגם כאן, כל מקרה נבחן לגופו.

טיפול לא מצליח מסיבות שונות, ראשית, יש לבדוק האם האדם שהלכתם אליו הוא מטפל זוגי או שאולי הוא מגשר, מאמן, או איש מקצוע שאינו עוסק בטיפול. שנית, יש לבדוק עד כמה אכן הייתם מגויסים ומשתפים פעולה בתהליך. הדבר הנוסף ששעליכם לדעת, שאינכם צריכים לעצום עיניים, אלא לבקר את התהליך שאתם עושים. מטפלים מקצועיים עושים בדרך כלל פגישת אבחון והערכה ראשונית, פורסים את מפת הזוגיות בפני בני הזוג, מביעים בפגישה הראשונה את חוות דעתם והמלצתם על המשך התהליך. ונקודה אחרונה חשובה לא פחות: זוגות אף הם, בוחנים עד כמה מתאים להם המטפל והתהליך הזה. הפגישה הראשונה נועדה גם להתרשמות שלכם מהמטפל. תוכלו לשאול את כל השאלות ולהעלות את ספקותיכם, ותתרשמו עד כמה המטפל הזה מתאים לכם.

אהבה שהיא אהבה בוגרת ויציבה, היא משהו שחייבים לעבוד עליו. גם הזוגות שמתחתנים מתוך התאהבות שמוגדרת כאהבה הורמונלית, בסופו של דבר מגיעים מהר מאוד לשלב שנקרא "שלב ההתפכחות", ואז הם צריכים לעבוד על הזוגיות שלהם על מנת שיחוו שוב רגשות של אהבה, ממקום פנימי ואמיתי יותר. את זה עושים על ידי טיפוח של חברות, קשר ותקשורת, הבנה והערכה, ועוד חלקים של בניה, שכאשר הם נבנים, נוצר בדרך כלל רגש של אהבה בוגרת. במהלך טיפול זוגי זוגות עובדים על המערכת שלהם על מנת ליהנות מזוגיות בריאה ויציבה, שיש בה רגשות אהבה ואינטימיות עמוקה.

טיפול זוגי קשור לבעיות שכוללת גם קשיים במין, יחד עם זאת טיפול מיני וטיפול זוגי הם שני דברים נפרדים. בעיות רבות בתחום המיני מושפעות מהבעיות בקשר הזוגי, והן עולות ונפתרות כחלק מהעבודה על הזוגיות בתוך הטיפול הזוגי. אך ישנן בעיות במיניות שקיימות גם כאשר הזוגיות בין בני הזוג טובה. המטפל אמור לזהות את אותן בעיות בתחילת הטיפול ולהפנות את בני הזוג לטיפול מיני שמתמקד בעיקר בקשר המיני.

בגידה היא מצב שמוביל חלק מהזוגות לפירוק הנישואין, אך יש לו פוטנציאל להביא למצב של נישואין איכותיים מאוד שבהם שני בני הזוג מרגישים ביטחון ויציבות ואינטימיות עמוקה מאוד. על מנת שזה יקרה, בני הזוג צריכים להסכים להיכנס לתהליך עמוק ויסודי בקשר שלהם.

התהליך הזה מצריך בתחילה מהצד הבוגד להיות בעמדה שאליה מכוונים הרבה שאלות, האשמות, בלבול, כעסים ופגיעות, הוא יצטרך להיות בעמדת ספיגה ובירור. מצד שני, בשלב מסוים הצד הנפגע יצטרך לשתף פעולה בחקירת מערכת היחסים של בני הזוג וללמוד על הריקוד הזוגי שיצר מצבים לא פשוטים ברמה התוך נפשית והבין אישית.

זוגות שעברו תהליך אמיץ שכזה בהצלחה, דיווחו שהגיעו לרמת אינטימיות שכנראה לא היו מגיעים אליה לולי המשבר החמור שעברו. במובן הזה, בגידה עשויה להוות טריגר והזדמנות לבנייה חדשה של זוגיות יציבה ומשביעת רצון.

כדאי לדעת

באתר תרפינט תוכלו לקרוא מאמרים ולצפות בקטעי וידאו מקצועיים בתחום הטיפול הזוגי, כמו"כ תוכלו לשלוח שאלות בנושאים אלו לצוות המומחים שיכוונו אתכם בתהיותיכם.

לחצו למעבר למגזין תרפינט > 

לוגו הרב שלום אביחי כהן

להשארת הודעה לקביעת פגישה > 054-2504620 / 055-6680200
פקס אישי: 077-3180645 מייל אישי: ac@therapynet.co.il  ליצירת קשר בענייני האתר יש לשלוח מייל למשרד תרפינט: office@therapynet.co.il

© כל הזכויות שמורות
לרב שלום אביחי כהן
עיצוב ובניית האתר MODEL

השארת תגובה