אייקון המבטא הדרכת מטפלים

טרום נישואין

משך זמן מפגש

טיפול נערך בין בין 45 דקות לשעה

תדירות מפגשים

בדרך כלל אחת לשבוע

עלות מפגש

350 ש"ח
כולל מע"מ

משך זמן מפגש

טיפול נערך בין בין 45 דקות לשעה

תדירות מפגשים

בדרך כלל
אחת לשבוע

עלות מפגש

350 ש"ח
כולל מע"מ

בשלב מסוים בחיינו אנחנו מחלטים להינשא. הסיבות לכך שאנו בוחרים את בני זוגנו הן מרתקות ומגוונות, ולרוב סיבת הבחירה תהיה לא מודעת. בעצם, באופן מודע אנחנו בוחרים אדם שיש בו נתונים שאנו מוצאים בהם מכנה משותף, אבל יש משהו שהוא מעבר, משהו שמחבר אותנו לאדם הספציפי הזה ובדרך כלל אנחנו לא ממש נדע להסביר אותו מעבר לדברים רגילים שאפשר לומר על הרבה מאוד אנשים, כמו יש לו לב טוב, הוא משכיל, נראה טוב, זורם ועוד. כל אלו הן תכונות ראויות לציון והן בהחלט חלק בלתי נפרד מהברית המשותפת.

לעתים הבחירה תהיה כתוצאה מהתאהבות שמוגדרת כאהבה הורמונאלית, בתקופת ההתאהבות אין שאלות, יש חוויה של אחדות וסימביוזה (התמזגות), ה"אני" הופך להיות "אנחנו", הצדדים לא מרגישים שהם מוותרים על משהו, ישנה חוויה שבאה לידי ביטוי לא פעם במילים "אנחנו נשמות תאומות", זאת ההרגשה המשותפת של השניים. אבל לאחר תקופת ההתאהבות יגיע רגע ההתפכחות שאז ה"אני" של כל אחד מהצדדים מתחיל לדרוש את שלו, ומכאן אמורה להתחיל מלאכת העבודה הזוגית החותרת להגעה לאהבה בוגרת.

בנקודה הזאת, גברים ונשים עומדים לא פעם ומשתהים היאך אותם רגשות נעימים הצליחו לחפות על כל כך הרבה פערים ביניהם. לפעמים הכאב מה-גילוי שמתחוור עם השנים כל כך גדול, עד שבני הזוג כבר אינם מסוגלים להיזכר באותם רגשות מקשרים שהיו בעברם. גם אחרים שעדיין אינם מוצפים רגשית במידה החוסמת את מסוגלותם להיזכר בימים יפים, תוהים לעתים קרובות "כיצד לא הצלחנו לראות שאנחנו כל כך לא מתאימים". אלו הם אותם רגעים שזוגות רבים מהרהרים ומערערים על שיקולי הבחירה.

הסיבה שלעתים קרובות, ה-תכשיט היקר הופך להיות זיוף המעלה הרהורים של טעות בבחירה. טמונה באותם שיקולים עמוקים יותר מהכרתנו המודעת, שמהווים גורם השפעה חזק ביותר בבחירותינו, ובכל הקשור לנישואין ניצבים כמרכיב מרכזי ומכריע בשיקולי הבחירה.

בתהליך זוגי טרום נישואין, בני הזוג נחשפים לעולמם מרתק של בחירה. הם מגלים וחושפים יותר ויותר את מה שמחבר ביניהם ברמות העמוקות יותר, ובתהליך הזה הם מצליחים להבין את האתגרים המיוחדים לזוגיות המיוחדת שלהם. בכך לא רק שהם מכינים את עצמם טוב יותר לעתידם כזוג נשוי, אלא מביאים לקשר עומקים נפשיים ורגשיים, שהופכים את נישואיהם למערכת איכותית ובעלת פוטנציאל לאינטימיות עמוקה יותר.  

קושי בקבלת ההחלטה

לעתים זוגות נתקלים עם קושי לקבל החלטה אם להינשא או לא, השאלות עשויות להיות רבות – האם זו הזוגיות שאליה ייחלנו? האם בשלב הזה בחיינו כדאי להיכנס לקשר מחייב? האם יתכן שאני מפספס משהו שאחר כך אתחרט עליו? האם המריבות בנינו ילכו ויחריפו לאחר הנישואין? איך אסתדר עם המשפחה שלו?

על שאלות אלו ואחרות בני הזוג ינסו לענות במהלך המפגשים טרום נישואין, במהלך התהליך הזה יעלו החששות והפחדים, הגלויים יותר ואלו החבויים שנמצאים מתחת לפני השטח ומשפיעים עלינו במיוחד במערכות היחסים האינטנסיביים שלנו. במקום הזה שמתעוררות בו סוגיות של אמון ואהבה, של קשר, תמיכה וביטחון, התהליך טרום הנישואין יכול להוות מסגרת נפלאה לחקר, גילוי, ובסיס לריפוי הדדי בקשר הזוגי המתהווה.

תמונה המבטאת טרום נישואין - שלט שכתוב עליו לחתונה

מתי פונים לתהליך טרום נישואין?

  • כאשר בני הזוג או אחד מהם בהתבלטות אם כדאי להתקדם שלב ולהתחייב לנישואין.
  • כשבני הזוג רוצים לקבל הכנה לנישואין, להכיר את שלבי התפתחותה של מערכת נישואין, ולהגיע מוכנים יותר לאתגר המרתק של הקמת משפחה משלביה המוקדמים.
  • כאשר בני הזוג רוצים להעמיק ולהרחיב את המודעות שלהם לבחירתם ההדדית, ומתוך כך להבין את האתגרים המיוחדים להם.
  • כאשר בני הזוג חוששים שהמריבות ביניהם יחריפו לאחר הנישואין, ומבקשים ללמוד כיצד יוכלו לנהל קונפליקטים ומריבות באופן פרודוקטיבי.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

עוד שאלות על תהליך טרום נישואין...

אפשר לקיים תהליך טרום נישואין גם כאשר אחד מבני הזוג אינו מעוניין להגיע כזוג. לעתים רק אחד מבני הזוג מתלבט באשר לעתיד הקשר, ולעתים למרות ששני בני הזוג נמצאים בעמדה של התלבטות ותהיות, אחד מהם מבקש ללבן את הדברים במסגרת אישית ללא צירוף בן הזוג, ואת זה הוא יוכל לעשות באמצעות התהליך טרום הנישואין.  

תהליך טרום נישואין אינו זהה להדרכת חתנים או כלות. הדרכת חתנים וכלות היא מסגרת דידקטית שבה מדריך החתנים או מדריכת הכלות מלמדים עקרונות בחיי נישואין, כללי תקשורת מועילה, ועוד אלמנטים שונים שידועים כמשפיעים בנישואין. בתוך זאת, הדרכת החתנים והכלות תכלול לרוב גם הדרכה הלכתית הקשורה להקמת משפחה שומרת תורה ומצוות.

תהליך טרום נישואין נעשה על ידי איש מקצוע שמוסמך ופועל מתוך גישות מתקדמות בטיפול הזוגי, בתוך התהליך הזה ישנם אלמנטים פסיכו-חינוכיים אך זהו מרכיב אחד מתוך מגוון רחב של מרכיבים טיפוליים המכוונים לתהליכי הבחירה המודעת והלא מודעת, ולהבנת הקשר בהתייחסות לכל אחד מבני הזוג באופן אינדיבידואלי ולזוגיות הספציפית המיוחדת הזאת, שהיא שונה ממערכות זוגיות אחרות.   

לא! התהליך הזה מתמקד בקשר הנפשי – רגשי בין בני הזוג, ואינו מתעסק עם סוגיות משפטיות שאותן יש לברר ולפתור באמצעות עורך דין. יחד עם זאת, לא פעם הבקשה של אחד מבני הזוג לקיום הסכם כזה גוררת לתכונה רגשית שלילית בין בני הזוג, ובעקבות כך הם פונים לתהליך מקצועי טרום נישואין.

כדאי לדעת

באתר תרפינט תוכלו לקרוא מאמרים ולצפות בקטעי וידאו מקצועיים בתחום הטיפול הזוגי, כמו"כ תוכלו לשלוח שאלות בנושאים אלו לצוות המומחים שיכוונו אתכם בתהיותיכם.

לחצו למעבר למגזין תרפינט > 

לוגו הרב שלום אביחי כהן

להשארת הודעה לקביעת פגישה > 054-2504620 / 055-6680200
פקס אישי: 077-3180645 מייל אישי: ac@therapynet.co.il  ליצירת קשר בענייני האתר יש לשלוח מייל למשרד תרפינט: office@therapynet.co.il

© כל הזכויות שמורות
לרב שלום אביחי כהן
עיצוב ובניית האתר MODEL

השארת תגובה