אייקון המבטא פסיכותרפיה

פסיכותרפיה

משך זמן מפגש

טיפול נערך בין בין 45 דקות לשעה

תדירות מפגשים

בדרך כלל אחת לשבוע

עלות מפגש

350 ש"ח
כולל מע"מ

משך זמן מפגש

טיפול נערך בין בין 45 דקות לשעה

תדירות מפגשים

בדרך כלל
אחת לשבוע

עלות מפגש

350 ש"ח
כולל מע"מ

מהי פסיכותרפיה?

משמעותה של המילה פסיכותרפיה היא טיפול נפשי – המילה פסיכו משמעה נפש, והמילה תרפיה משמעה טיפול. פסיכותרפיה היא שם כולל למגוון טכניקות שמכוונות לכך שלמטופל תהיה הקלה ממצוקתו. זהו תחום העוסק במחשבותיו, רגשותיו, זיכרונותיו, ודמיונותיו של האדם. באמצעות הפסיכותרפיה אנשים עשויים להבין טוב יותר את עצמם, להתגבר ולהתמודד עם חולשותיהם ועם הקשיים שנקרים בדרכם במהלך החיים.

באופן כללי, במרבית המצבים אנו משתמשים במשאבים האישיים והסביבתיים שלנו ובאמצעותם אנחנו מצליחים להתמודד עם נפתולי החיים בתחנות השונות בחיינו. אולם בחלק מהמקרים, למרות שאנחנו מגייסים את אותם משאבים לצורך התמודדות עם הקשיים הפוקדים אותנו, איננו מצליחים להתגבר עליהם. בנקודה זו, אנשים רבים מחליטים לפנות לעזרה חיצונית.

הטיפול בפסיכותרפיה, או בשמו הנוסף טיפול פסיכולוגי, נעשה באמצעות שיחות. הטיפול עצמו נגזר מההבנות התיאורטיות של המטפל על התפתחותו הנפשית של האדם ועל המרכיבים המניעים אותה, ולכן אנחנו מוצאים מספר גישות טיפוליות כשכל אחת מהן כוללת מגוון רחב של זרמים וגישות הנבדלים זה מזה בעקרונות הבסיסיים שעליהם הן מושתתות.

יחד עם זאת אחד הדברים המשותפים בין הגישות השונות, היא הדעה שהקשר הטיפולי בין מטפל למטופל הוא עמוד התווך של הטיפול הנפשי. מילת המפתח בקשר שבין מטפל ומטופל היא – אמון, ומטרתם המשותפת היא בריאותו הנפשית של המטופל. כאשר תתבסס מערכת יחסים הבנויה על אמון וכבוד הדדי, תקשורת בונה ושיתוף פעולה למען המטרה המשותפת, גדלים הסיכויים להטבה והקלה על סבלו ומצוקותיו של נעזר.

הדעה שיצירת ברית טיפולית טובה חיונית להצלחתו של כל מאמץ טיפול נתמכת על ידי מחקרים אמפיריים. יתירה מזו, חוקרים ציינו כי איכותה של הברית בפגישות הראשונות מנבאת את התוצאה הסופית החיובית של הטיפול.

 

תמונה של מח פסיכותרפיה

מתי פונים לטיפולי פסיכותרפיה?

  •  כאשר מתמודדים עם מצבי משבר כמו גירושין, פיטורין, בעיות כלכליות ומוות של אדם קרוב.
  • כאשר יש בעיות של חוסר מיצוי עצמי, תחושת ריקנות, והעדר משמעות.
  • כשיש בעיות חרדה, בעיות כפייתיות וטקסים.
  • כאשר יש חרדת בחינות, פחד ממחלות, וכיוצ"ב.
  • כשיש תחושת דכדוך וחוסר ערך עצמי או מצבי דיכאון חריף.
  • כשהאדם מתמודד עם חרדות חברתיות ותחושות בדידות.
  • כאשר יש תחושה של תקיעות בחיים, כמו תקיעות בעבודה ובמציאת זוגיות, ובכלל קושי בהתנהלות מול אנשים.
  • במצבים בהם בני המשפחה מפנים אנשים שחווים מצבים פסיכוטיים.
  • כאשר אנשים לא חווים סימפטומים שגורמים להפרעה וסבל, אלא מבקשים להיות חלק ממסע של היכרות עצמית עמוקה והרחבת המודעות העצמית. 

 

הגישות המרכזיות בטיפול

הטיפול הדינאמי – הגישה הדינאמית היא שם כולל למספר של זרמים תיאורטיים, שמקורם הוא בפסיכואנליזה. הבסיס לגישה הזאת הם עקרונות שמתייחסים לחלק הלא מודע בנפש, עקרונות שהתחילו מרעיונותיו של פרויד ופותחו לאורך השנים על ידי תיאורטיקנים שונים מהגישה הדינאמית.   

הטיפול ההתנהגותי – בניגוד גמור לגישה הדינאמית הפרוידיאנית שעניינה תהליכים ומאבקים בין כוחות נפשיים, ראתה הגישה ההתנהגותית בהנחות אלו השערות שאי אפשר לבססם מבחינה מדעית אובייקטיבית, ולכן מיקדה את עניינה בתופעות אובייקטיביות הניתנות לצפייה ולניתוח שיטתי. הגישה מתבססת על למידת דפוסי התנהגות יעילים יותר במצבים של חרדות והפרעות הפוגעות בתפקוד היומיומי, ובכך המטופל יכול להרחיב את טווח התנסויותיו. כיום, לרוב משלבים גישה התנהגותית עם גישה קוגניטיבית, ומעטים מאוד עובדים בגישה התנהגותית בלבד. 

הטיפול הקוגניטיבי – זהו טיפול שנקרא טיפול הכרתי (קוגניציה פירושה הכרה). הגישה הקוגניטיבית עוסקת בחקר תהליכי החשיבה, והיא רואה את הקשיים הנפשיים והרגשיים כנובעים מתהליכי חשיבה והנחות בלתי יעילים שמביאים למצוקה. הטיפול הקוגניטיבי חותר לשנות את הדפוסים, הסכמות וההנחות הללו באמצעות המרתם על ידי כלים קוגניטיביים שונים שמהותם זיהוי החלפה והעצמה.

הגישה האקזיסטנציאליסטית (קיומית) – זוהי גישה הרואה בקשיים ובפתולוגיות של האדם כנובעים מחיים חסרי משמעות, חיים שבהם האדם אינו מממש את הפוטנציאל שבו. הטיפול האקזיסטנציאליסטי עוסק באחריותו של המטופל על חייו ובפתיחת אפשרויות ויכולת בחירה. הדגש העיקרי בטיפול הוא על היחסים הטיפוליים של כאן ועכשיו.

הגישה ההומניסטית – הגישה ההומניסטית על כל זרמיה רואה את האדם כצומח תדיר, היא תופסת את ההגשמה העצמית כצורך בסיסי. הפסיכולוגיה ההומניסטית קמה בארה"ב במקביל לאחותה שקמה באירופה לאחר מלחמת העולם השנייה – הפסיכולוגיה האקזיסטנציאליסטית. השוני בין הגישות הוא בהדגשים, בעוד האקזיסטנציאליסטים הדגישו את הממדים הטרגיים של הקיום האנושי, ההומניסטים הדגישו את האופקים הרחבים, הבלתי מוגבלים והפרגמטיים. 

הגישה המערכתית – בשונה מהגישה הפרטנית שמתמקדת בכוחות ותהליכים פנימיים של האדם, ומתייחסת לשינוי המתרחש כתוצאה משיומיים תוך נפשיים, הגישה המערכתית רואה את הפרט כחלק מהמערכת השלמה, ומתמקדת בהכנסת שינויים ביחסי הגומלין בין בני המשפחה. ההנחה בבסיס הגישה המערכתית היא כי יש להתבונן באדם ובקשייו לא באופן מבודד אלא על רקע האינטראקציות שלו עם סביבתו. זוהי צורת הסתכלות רחבה יותר על האדם, היא מבוססת מחקר ותיאוריה, וכוללת את המערכת החברתית והמשפחתית והדמויות המשמעותיות הפועלות בה.

פסיכותרפיה אינטגרטיבית – טיפול אינטגרטיבי הוא שיטה טיפולית המשלבת מגוון תיאוריות טיפוליות במטרה להקנות למטופל את מיטב הכלים להתמודד עם הקשיים אשר חווה. הפסיכותרפיה האינטגרטיבית נושאת בחובה שתי משמעויות עיקריות שמתמזגות האחת בשנייה. משמעות אחת נוגעת לאינטגרציה שבין חלקיו השונים של האדם וצדדים שונים באישיותו (כגון פיזי, קוגניטיבי, רגשי, התנהגותי ומשפחתי). הגישה רואה את האדם כתמהיל  של כל הצדדים השונים האלה, ומסיבה זו הגישה האינטגרטיבית צריכה להתייחס אל המטופל כתמהיל כזה על סך כל מרכיביו וחלקיו.  המשמעות השנייה נוגעת לשילוב של כמה תיאוריות וגישות טיפוליות שיובילו לתוצאות טובות ולטיפול יעיל יותר.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

עוד שאלות על טיפולי פסיכותרפיה...

האימון אינו מתעסק בחלקי הנפש המורכבים, הוא לא יתעסק במגבלות האדם וחולשותיו אלא בכוחותיו וחוזקותיו, האימון ישים דגש על הצבת מטרות והשגתן. ההתמקדות באימון תהיה רק בעתיד, ובתהליך האימון המאמן מלווה את המתאמן בניסוחם של תכניות ומטרות ובהשגתן, והוא אינו עוסק ומתמודד עם קשיים רגשיים. לעומת זאת, טיפול מתמודד עם קשיים רגשיים ומצוקה נפשית, ועם פגיעה תפקודית ובעיות בהתנהגות, ובשונה מאימון הוא פונה לחלקים היותר מורכבים בנפש, ומסייע לבניית העתיד באמצעות הבנה עמוקה יותר של נבכי הנפש והעבר של המטופל. יחד עם זאת, גם בטיפול הנפשי יש גישות שונות, ישנם טיפולים ארוכים ויסודיים יותר וישנם אחרים קצרי טווח יותר המיועדים בדרך כלל לפתרון בעיות כמו חרדות, ופוביות, כטיפול בבעיות ממוקדות. 

המטפל לא יכול לעזור בכל בעיה. נפש האדם מורכבת מידי בשביל שאדם אחד יוכל לתת מענה לכל הקשיים. אחת המיומנויות של מטפלים היא "מיומנות הפניה", היכולת של מטפל לזהות מצבים שהם לא בתחום התמחותו, או שישנן כתובות שיכולות לתת מענה נכון ויעיל יותר, היא אחד המאפיינים של המטפל המקצועי והאחראי.  

המפגש הראשון הוא מפגש היכרות, ובין היתר מוגדרים בו הציפיות והכוונות, תדירות המפגשים וכללי הטיפול, המטופל בוחן אף הוא את המסגרת הטיפולית ואת מחויבותו לתהליך. 

בכל טיפול, פרטני או זוגי, מחויב המטפל לשמור על סודיות. הוא אינו יכול בשום אופן לדבר על מטופליו אם שום גורם שהוא, אלא"כ המטופל חותם על הסכם ויתור סודיות, ובכפוף לכללי האתיקה של האגודה בה חבר המטפל. 

העבודה הטיפולית מתבצעת בין המפגשים הטיפוליים. מטופלים לומדים במפגשי הטיפול על עצמם, ורוכשים תובנות ומיומנויות שמשרתים אותם בין המפגשים. במובן זה, הטיפול הנפשי הוא טיפול עצמי של המטופל בהדרכת המטפל והתהליך הטיפולי. 

כדאי לדעת

אם אתם מעוניינים לפנות לאיש מקצוע העוסק בטיפול נפשי, כדאי לכם לצפות במדריך למשתמש בפסיכותרפיה באתר תרפינט, שם תוכלו למצוא תשובות לשאלות רבות בתחום, והדרכה למי לפנות ועל מה פונים לטיפול נפשי

לחצו למעבר למגזין תרפינט > 

לוגו הרב שלום אביחי כהן

להשארת הודעה לקביעת פגישה > 054-2504620 / 055-6680200
פקס אישי: 077-3180645 מייל אישי: ac@therapynet.co.il  ליצירת קשר בענייני האתר יש לשלוח מייל למשרד תרפינט: office@therapynet.co.il

© כל הזכויות שמורות
לרב שלום אביחי כהן
עיצוב ובניית האתר MODEL

השארת תגובה